Co to są Feromony?
Feromon w języku greckim oznacza „przekaźnik podniecenia”. Feromony to lotne związki chemiczne, które są wydzielane na zewnątrz organizmu. Prawdopodobnie są one obecne we wszystkich organizmach: u zwierząt, roślin, grzybów, bakterii, a także u człowieka.
Jednak feromony działają tylko między osobnikami tego samego gatunku. Dzięki nim wysyłamy bodźce, które wpływają pozytywnie na komunikację z otoczeniem oraz zwiększają naszą atrakcyjność u płci przeciwnej.
Według naukowców z Wiedeńskiego Institute for Urban Ethology, w zapachach ludzkiego ciała znajduje się informacja określająca stan emocjonalny człowieka. Kiedy nasze receptory węchowe odbiorą „zapach” feromonów, umysł ludzki rozpozna je jako specyficzną woń, co spowoduje podświadome reakcje u innych osób w każdej sytuacji.
Feromony mogą zatem okazać się bardzo przydatne jako wabik, a także w kontaktach społecznych, wszędzie tam gdzie potrzebne jest wzajemne zaufanie, efektywne negocjowanie, czy wypracowanie satysfakcjonujących obie strony rozwiązań – w domu, w pracy, na imprezie u przyjaciół, czy na oficjalnym spotkaniu. Cały proces dlatego jest tak skuteczny ponieważ odbywa się poza naszą świadomością – na poziomie instynktów. Odbiorca modyfikuje swoje zachowanie, dzięki wpływowi substancji, nie wyczuwając w ogóle zapachu feromonu i nie wiedząc o jego działaniu.
Grecy tłumaczą to jako przekaźnik podniecenia, bowiem słowo feromon pochodzi od greckich ferein oraz horme. Wbrew pozorom i naszej logice feromony działają zupełnie same, wysyłając do mózgu sygnały o zainteresowaniu daną osobą. Mimo, że ta osoba może kompletnie odbiegać od naszego ideału, mózg podświadomie przyjmuje do wiadomości, że wydzielane przez nią feromony nas zainteresowały. Być może tym zdaniem rozwiązaliśmy problem niektórych z Was, którzy głowią się, dlaczego podoba im się osoba o zupełnie przeciwnych cechach niż te, które uznają za atrakcyjne? Bardzo możliwe, że Wasze zauroczenie bądź zakochanie jest oparte właśnie na zapachu. Niestety istnieje też druga strona medalu – zapach może się zmieniać, a więc niewykluczone, że gdy zmieni się zapach ciała Waszego ukochanego – rozstaniecie się, bo feromony przestaną działać, a dokładniej zmieni się ilość hormonów wpływająca na skład feromonów.
Uważa się, że gdybyśmy nie używali kosmetyków (mydeł, szamponów, balsamów, itp.) nasze feromony byłyby bardziej intensywne.
Budowa ludzkich feromonów
Zarówno feromony wydzielane przez organizm, czy te produkowane syntetycznie są atrybutem atrakcyjności, przyciągają płeć przeciwną i wywołują pozytywne reakcje na naszą osobę.
Feromony zaliczają się do grupy steroidów, które w organizmie człowieka występują w postaci hormonów kory nadnerczy oraz hormonów płciowych damskich – estrogeny i męskich – androgeny.
Feromony damskie Estratetraenol (estra-1,3,5(10),16-tetraen-3-ol) – jest związkiem bezwonnym nawet w bardzo dużych stężeniach, odpowiedzialny za pobudzenie psychofizjologiczne.
Kopuliny – grupa krótkołańcuchowych lotnych, kwasów tłuszczowych (od C2-C5). Wytwarzane przez kobiety, w zwiększonej ilości podczas dni płodnych. Służą jako wabik seksualny.